Z OBSAHU:
Vaše miminko strávilo na porodnici od narození různě dlouhou dobu, podle toho, ve kterém týdnu těhotenství se narodilo a jak moc bylo nemocné. Máte za sebou spoustu bezesných nocí a proplakaných kapesníků, zda všechno dobře dopadne a jednou si miminko odnesete domů. Cesta k vytouženému dnu propuštění byla určitě dlouhá, někdy i trnitá, ale je čas se na cestu domů připravit a převzít veškerou zodpovědnost a péči o miminko na sebe.
Miminko, které si můžete odnést domů, jsme prohlásili za "zdravé". To znamená, že pravidelně dýchá, nezapomíná se, nepotřebuje monitorování. Je schopné se najíst a prospívá. Ale "záruční list", že se nemůže nic přihodit, vám nikdo dát nemůže.
Vaše předčasně narozené miminko bude potřebovat trochu delší dobu k tomu, aby bylo stejně šikovné jako jeho kalendářní vrstevníci, kteří přišli na svět v předem stanoveném termínu porodu. Ty týdny, o které se narodilo dřív, je nutné minimálně v prvním roce života od kalendářního věku odečítat (Můžete slyšet termín - "korigovat věk vzhledem ke gestaci", znamená to, že když se vaše miminko narodilo třeba v 25. týdnu těhotenství, je třeba tyto 4 měsíce odečítat od kalendářního věku). U extrémně nezralých dětí pod 750g i v průběhu 2. roku života. Když budete číst v odborné literatuře, co mají děti ve kterém měsíci umět, nikdy na tento odečet nezapomínejte, jinak budete zbytečně nešťastní. Není totiž důležité jestli miminko v daném období umí to a to, nejdůležitější je, když jeho vývoj jde stále dopředu. Ani všechny donošené děti nefungují podle tabulek.
Tip: Nesnažte se své děti s donošenými dětmi srovnávat, bude vás to jen stresovat, a stejně to k ničemu nepovede.
Určitě se budete setkávat na ulici ale i ve svém rodinném okolí s litováním a podivnými obličeji. Vždy bude záležet jen na vás, jak na to zareagujete.
Tip: Nikomu není nic do toho, v jakém týdnu těhotenství se vaše miminko narodilo. Z porodnice odcházíte okolo plánovaného termínu porodu a miminko má kolem 2 kg. Proto můžete zvědavým tvářím klidně říct, že se právě narodilo - nikdo stejně nic nepozná.
Po příchodu domů je v nejbližších dnech vhodné oznámit praktickému dětskému lékaři, které ho jste si zvolili, že jste byli s miminkem z porodnice propuštěni domů. Je to právě on, který se dále bude po lékařské stránce starat o všechny problémy vašeho miminka a bude vám zodpovídat vaše případné dotazy. Měl by to být lékař někde v blízkosti vašeho bydliště, aby jeho dostupnost v případě problému byla co nejlepší. Ale volba záleží samozřejmě jen na vás.
Tip: Zařaďte miminko plně do chodu a zvyklostí rodiny, nepřizpůsobujte všechno jen jemu. Budete z toho pouze nervózní a nakonec se to obrátí proti vám.
Doma kromě péče o miminko vám přibudou i jiné běžné domácí práce (vaření, uklízení, praní, žehlení), proto je nutné si dopředu režim dne nějakým způsobem přizpůsobit, zapojit do chodu domácnosti i ostatní členy rodiny. Děti jsou propouštěny z porodnice většinou kolem termínu plánovaného porodu, proto i na tyto děti se vztahuje tzv. "šestinedělí". Což znamená - omezené návštěvy, přísnější hygienický režim.
Změnou prostředí může miminko po příchodu domů změnit na chvíli svoje chování, na které jste byli zvyklí ještě v porodnici. Většinou během 2-3 dnů se opět dostane do "svých kolejí".
Co byste si měli koupit?
- Mastičku na zadeček – kromě rybí masti dostupné v lékárně, je v současnosti na trhu dostupná celá řada kvalitních výrobků.
- Líh na pupek – jen u dětí, které jsou do 8 týdnů od porodu a pupek má ještě nějakou sekreci.
- Odsávačku na nos – určitě nastane chvíle, kdy budete moc rádi, že ji máte doma nachystanou. Existuje spousta druhů. Nejkvalitnější odsátí dosáhnete asi hadičkovou odsávačkou, ale musíte překonat psychický odpor zasunutí tlusté hadičky do malého nosíku. Ale efekt odsátí je výborný.
- Teploměr – doma byste ho měla mít, ať už na přeměření teploty, či při horečkách.
Určitě vás napadá spoustu dotazů, pokusím se je položit a zároveň na ně odpovídat.
Teplota v místnosti
Nedá se přesně říct jakou teplotu byste měli doma mít. Pokud jste zvyklí na chladnější ovzduší, je vhodné miminku po příchodu domů v prvních dvou dnech občas teplotu zkontrolovat. Teplota miminka by se měla pohybovat 36,7 - 37,1 st. C měřeno v podpaždí či v zadečku do 50. týdne těhotenství. V dalším věku dítěte je teplota v zadečku o půl stupně vyšší než měřená v podpaždí. Při nižší teplotě by se mohlo stát, že by miminko hůře rostlo, protože by část energie spotřebovávalo na udržení teploty. Teplotu dítěte můžete zvýšit čepičkou, svetříkem. Není ale vhodné jej balit do spousty vrstev, to raději zvyšte teplotu v místnosti. Jakmile je u miminka teplota stabilní, není nutné ji dále teploměrem kontrolovat.
Koupání
V různé literatuře se dočtete různé názory, od koupání 1x týdně, přes koupání ob den, koupání v umývadle, v kyblíku. Myslím si, že i dospělý člověk se denně umývá, a je mu to i příjemné. Po celém dnu by si i miminko mohlo zasloužit koupel. Není asi nutné jej denně mydlit od hlavy až k patě. Důvod? Stoupající výskyt kožních alergií. Ale i opláchnutí vodou může stačit. Po koupeli je příjemné i promazání. Jaký přípravek zvolit a doporučit je velmi obtížné, trh je jimi zasycen. Jaký režim a způsob si zvolíte, zaleží zase jen na vás.
Pohlavní orgány
I o ty je potřeba se starat. U chlapečků není nutno se hned v prvních měsících věku nutit do přetahování předkožky, často je velmi tenká a snadno může dojít k jejímu poranění. V pozdějším věku by se jim to nemuselo líbit. Urologové doporučují s přetahováním začít kolem 1 roku věku, vždy při koupání. Chlapečci vám v tomto období budou vesele pomáhat. Může se stát, že to opravdu nepůjde, potom by však přetažení měl provést zkušený lékař. I u holčiček je potřeba péče o zevní genitál. Hlenový výtok z rodidel je přirozená bariera proti infekci. Ovšem je velmi tuhý a může fungovat jako lepidlo, proto je nutné jej občas odstranit, aby nedošlo ke slepení malých stydkých pysků. Řešení tohoto problému je pro holčičky velmi nepříjemné.
Ošetřování zadečku
Zadeček je vhodné při každém přebalování namazat mastí a tím vytvořit ochranný film kůže kolem něj. Mastičku mazejte pouze do okolí konečníku, není nutno ji dávat ve vrstvách na genitál či do třísel, zbytečně tam žmolkovatí a obtížně se odstraňuje. I když budete sebe víc pečliví může se zadeček oprudit. Léčba je někdy jednoduchá, někdy svízelná. Lze přechodně vyzkoušet mastičku Pytiol (2-5 dnů), nechávat miminko co nejvíce rozbalené, aby zadeček "větral" a zasychal. Častěji přebalovat, či přechodně použít i bavlněné pleny.
Zvýšená poloha
Po propuštění domů je vhodné ve zvýšené poloze pokračovat. Svěrač mezi jícnem a žaludkem postupně dozrává a ve vodorovné poloze by se mohlo objevit blinkání. Jak to zařídit? Je možné podložit přední nohy postýlky, nebo strčit něco pod slamník. Jistě najdete i jiná řešení. Jak dlouho zvýšenou polohu ponechat? V podstatě asi do té doby, dokud miminko nezačne v postýlce samo cestovat, pak to již většinou ztrácí význam.
Hlídačka apnoických pauz - baby sense
Je metodou moderní, ale nikdy nezapomínejte, že je to pouze přístroj, který může být poruchový. Existuje určitá skupina dětí, u kterých by byla vhodná (v anamnéze rodiny úmrtí dítěte na syndrom náhlého úmrtí ). Její použití je na vašem uvážení.
Rehabilitace a polohování
S rehabilitací pomocí Vojtovy metody se začíná u vybraných rizikových dětí většinou již na porodnici. Zpočátku jsou děti rehabilitovány rehabilitační sestrou, posléze jste v tom zaučeni i vy. Ve stejném rytmu je potřeba pokračovat i doma. S dětmi je nutné cvičit před jídlem, neboť po jídle při zapojování břišního svalstva při cvičení, by se mohly poblinkat. Některé děti jsou velmi nerudné, hladové, potom je potřeba je probudit o chvíli dřív a nečekat, až se vzbudí vyloženě hlady. Pak už je na tělocvik nepřemluvíte.
Všechny nezralé děti mají větší tendenci k úlekovým reakcím, mají spoustu volného prostoru kolem sebe a nevědí, co s ním. Vidíte na nich, jak rozhazují ručičkama a nožičkama, někdy škubnou celým tělem. Toto vše patří k vyzrávání organismu. Někdy je proto vhodné takové děti i doma balit do zavinovačky, aby měly pocit "bezpečí". Když miminko chcete chovat, je pro něj nejideálnější poloha v klubíčku (jeho záda na vašem hrudníku). V této poloze se většina dětí zklidní, ať již pro pocit bezpečí či pro uvolnění bříška.
Vycházka
Je vhodné dát miminku čas, nechat jej alespoň 2-3 dny doma. Pak si můžete dovolit na první zhruba 20 minutovou procházku. Pokud ji miminko zvládne, můžete intervaly prodlužovat. Platí jen, že děti v "šestinedělí" by neměly chodit na procházku, když jsou venku mínusové teploty. Jejich termoregulace by nemusela být úplně dokonalá.
Jsou tři skupiny dětí. Děti plně kojené, děti na umělé výživě a třetí skupinu tvoří děti částečně kojené a částečně přikrmované umělým mlékem. V podstatě u všech tří skupin budou platit následující opatření stejně. Děti do 3 kg by měly jíst 7-8x denně. Není nutné, aby intervaly mezi jídly byly úplně přesné. Pokud si miminko prodlouží třeba v noci interval, není nutné jej vyloženě budit. Maximální interval v této váhové kategorii by měl být však 6 hodin. Důvod je ten, aby nedocházelo k velkým výkyvům hladin cukru v krvi a aby byly zabezpečeny dostatečné denní dávky mléka. Existuje i minimální interval mezi jídly, který je cca 2 hodiny. Při kratších intervalech by mohlo začít miminko blinkat. Po každém jídle je nutné dítě podržet ve vertikální poloze do odříhnutí nebo po dobu 15-20min.
Doma se již přestanete stresovat denními váhovými přírůstky, děti nemusí přibírat pravidelně každý den. Proto po propuštění se váží již v 7-14ti denních intervalech. Váhové přírůstky by měly být cca 150 - 250 g/týden. To je ten ideál, ale ne vždy vyjde. Jen při prospívání pod 100 g/týden je nutné se zamyslet nad stravou nebo zda miminko nemá nějaký jiný problém.
Kojené děti
Ty mají výhodu, že mají mléko vždy připravené. Frekvenci kojení byste měla přizpůsobit miminku, kdy si o jídlo "řekne". Intervaly mezi kojením nemusí být stejné. Může se však stát, že mléka začne ubývat. Jak to poznáte? Miminko se začne častěji budit, může být nespokojené a sníží se váhové přírůstky. Je pak nutné provést opakované kontrolní kojení s převážením a eventuálně po domluvě s lékařem zavést příkrm umělým mlékem.
I u kojených dětí se může vyskytnou břišní kolika. Nejnovějším lékařským doporučením je, aby maminka přechodně omezila mléčné výrobky ve své stravě. Plně kojené děti mohou mít různou frekvenci stoliček, od několika denně (při každém přebalování) až po jednu týdně. Není nutno se toho bát, pokud se miminko nekroutí nebo nemá velké bříško. Stolice by měla být mléčná (tzn. žlutá, jako míchaná vajíčka). Zelená stolice může znamenat buď hlad (nedostatečné množství jídla) nebo při příměsi hlenu nějaké bakteriální přesídlení.
Děti uměle živené
Preparát Nenatal LCP je zvolen proto, že je nejkaloričtější formulí na trhu, obsahuje vyšší množství bílkovin, které tyto děti potřebují ve zvýšené míře k růstu. Po dovršení 3 - 3,5 kg je možné přejít na běžnou kojeneckou formuli. S volbou preparátu vám pomůže váš praktický pediatr. Příprava umělého mléka není náročná. Není vhodné si jídlo připravovat na celý den a ideální je každá dávka čerstvá. Voda na přípravu mléka by měla být neperlivá, měla by mít osvědčení kojenecké vody. Je nutné ji před přípravou mléka převařit. Lahvičky a dudlíky musíte pravidelně vyvařovat. Děti na umělé výživě by měly mít alespoň jednu stoličku za 1 až 2 dny, může být tužší, ale charakter by měl být také mléčný - žlutý.
Čajíčky
Děti plně kojené není nutno ještě "přikrmovat" čajem, měly by mít schopnost si potřebu tekutin uhradit vypitým mlékem. Samozřejmě v horkých letních měsících, zvláště, když jsou již větší, mohou někdy mít vyšší potřebu tekutin. U dětí na umělém mléce je situace velmi podobná, pokud se hlásí o jídlo častěji, je možné dávky dle bříška zvýšit, či trochu čaje nabídnout.
Nemusíte se bát, že vaše miminko bude užívat spoustu nějakých léků. Většina dětí užívá pouze vitamíny a železo. Všechny tyto léky dostává do pusinky.
Vitamíny
- Vitamin D - je vitamin, (znáte jej pod termínem rybí kapky), který je důležitý pro správný růst a pevnost kostí, podává se do věku 1-2 let, důležitý je převážně v zimních měsících.
- Vitamin K - je vitamin, který je proti krvácivým stavům a je důležitý pro tvorbu některých koagulačních (srážlivých) faktorů. Podává se v prvním měsíci věku v týdenních intervalech, dále 1x měsíčně jen u plně kojených dětí, neboť v nezraleckém umělém mléce je ho dostatek. Někdy ho dostanete domů, někdy jej lékař aplikuje při ambulantní prohlídce.
- Železo - všechny nezralé děti zhruba pod 32.g.t. mají tendenci k chudokrevnosti (spíše z porodnice znáte termín anemii). A abychom jí trochu pomohli, dostávají vaše děti v kapkové formě ionty železa, které je jedním z hlavních stavebních kamenů krevního barviva. Železo většinou děti dostávají do 6. - 9. měsíce kalendářního věku, pak je možné jej vysadit.
Dále existuje celá řada speciálních léků, které děti musí brát i doma, ale je to jen u určitých dětí a onemocnění
Běžným očkováním na porodnici je očkování proti tuberkulóze. Jeho aplikace má však určitá omezení - stáří 6 týdnů (42 dnů od narození), ukončený 36. týden těhotenství, hmotnost kolem 2000 g a celkově dobrý zdravotní stav. Proto ne všechny nezralé děti mohou být na porodnici proti tuberkulóze naočkované, a jejich očkování se posunuje po 1. roku životu.
Očkování proti tuberkulóze je nebolestivé. Děti samozřejmě pláčou, ale pokud byste pozorovali celý proces očkování, zjistili byste, že začali plakat už když jsme je zafixovali v určité poloze, aby aplikace vakcíny byla co nejpřesnější. Musí se totiž dát přísně do kůže, která je u nich široká tak 1-2 mm. Očkuje se standardně do levého ramene. Po očkování je chvíli patrné místo vpichu, které se velmi rychle zacelí. Zhruba za 3-4 týdny se v místě vpichu objeví zarudnutí, které se začne podebírat. Je to přirozená reakce této vakcíny. Celková reakce by neměla být větší než 0,5 - 1 cm, jinak je nutno na to upozornit praktického lékaře. Po tomto očkování se neobjevují teploty ani se neprojeví změna chování. Doma je můžete po očkování klidně vykoupat bez jakéhokoliv omezení.
Další očkování dle očkovacího kalendáře si určuje praktický lékař. U nejmenších dětí by mělo být po poradě s neurologem. Někdy je nutné některé vakcíny podávat rozděleně v menších dávkách, či je zcela odložit na později.
U některých vybraných dětí, které měly větší dechové obtíže a byly dlouho závislé na dodávce kyslíku se v posledních letech v prvních roce života v zimních měsících poskytuje zdarma očkování proti respiračnímu viru, který může u nich způsobit při onemocnění závažné ventilační obtíže.
I doma, tak jako každé dítě, mohou vaše děti onemocnět nebo se mohou objevit ještě nějaké problémy spojené s nezralostí.
Tříselné kýly
Jsou jedním z častých obtíží nezralých dětí. U některých se objeví již na porodnici a ještě před propuštěním jsou odoperovány. Někdy se ale mohou objevit až doma. Jak to poznáte? V oblasti třísla se objeví boulička. Pokud je měkká a když na ni zatlačíte tak v ní "zaškrouká" a ztratí se, jedná se o kýlu, ale její řešení není nutně okamžité. Bude se znovu a znovu objevovat, může se i zvětšovat. Proto je lepší v nejbližších dnech navštívit chirurgickou ambulanci a objednat se k chirurgickému řešení. Může nastat i akutní situace, kdy se objeví tvrdá boulička v třísle, která vrátit nejde, miminko na ni reaguje bolestivě. V tomto případě se může jednat také o tříselnou kýlu, ale uskřinutou. Je nutné se co nejrychleji dopravit na dětskou chirurgii, kde musí být, pokud se diagnóza potvrdí, co v nejkratším časovém intervalu provedena operace. Tato operace je relativně krátký výkon (cca 30-40 min.) vyžadující 1 - 3 denní hospitalizaci.
U holčiček může být součástí tříselné kýly i vaječník, i v tomto případě je nutné operaci provést, aby nedošlo k poškození funkce vaječníku.
Soor
Jako všichni novorozenci, tak i původně nezralé děti, mohou mít soor neboli moučnivku v pusince. Jedná se o plísňové onemocnění. Jak to poznáte? Jedná se o bílý povlak na jazyku nebo na sliznici v pusince, které nelze snadno setřít. Není vhodné to jen přehlédnout, protože po čase to může být pro miminko bolestivé, bude odmítat pít a hlavně se soor může rozšířit na celý zažívací trakt.
V lékárně si můžete koupit Gentianovu violeť a 2x denně po dobu 2-3 dnů vytírat pusinku.
Rýma
Rýma je nepříjemná pro dospělého, natož pro malé miminko. Ale i ono ji může dostat.
Jak mu pomoci? Nejdůležitější opatření je jej opakovaně odsávat, položit miminko do zvýšené polohy, aby se mu lépe dýchalo. Zvlhčit prostředí (mokré ručníku či prostěradla na topení, přes postýlku). Miminko totiž neumí dýchat ústy, a proto se musíte snažit o uvolnění nosánku. Je možné použít i nějaké nosní kapky na uvolnění a oplasknutí sliznice. Bohužel ale: "léčená rýma trvá 7 dnů, neléčená týden".
Následné odborné lékařské kontroly
- Neurologické sledování - neurologické sledování se doporučuje u děti cca pod 32. týden těhotenství nebo u vybraných větších dětí. Tyto kontroly budou cca ve 2 - 3 měsíčních intervalech v závislosti na vývoji miminka. Jsou důležité pro záchyt eventuálních odchylek ve vývoji, zintenzivnění nebo zahájení rehabilitace. Z neurologického sledování je většinou miminko vyřazeno kolem 1. 2. roku věku v závislosti na původním týdnu těhotenství a psychomotorickém vývoji.
- Oční kontroly - někdy po propuštění jsou nutné kontroly ještě na porodnici, následně se děti, které měly jakýkoliv stupeň retinopatie nedonošených, sledují v retinopatické poradně. Sledování se provádí proto, aby se včas zachytily eventuální zrakové neostrosti a zahájila se jejich terapie. Kontroly jsou většinou v několika měsíčních intervalech.
- Ortopedické vyšetření - i děti původně nezralé musí mít standardní ortopedický screening, který se provádí v 46.týdnu těhotenství. Mám pro vás potěšující zprávu, nezralé děti mají dysplasii kyčelních kloubů ve velmi malém procentu. Když si vzpomenete jak velké měly plenky, když se narodily, tak si uvědomíte, že vlastně měly úžasně široké balení již od narození.
- Vyšetření sluchu - u všech dětí pod 1500g se standardně provádí vyšetření sluchu mezi 8-12 měsícem kalendářního věku. Pozvánka vám přijde automaticky poštou domů, takže jedna starost vám odpadá.
- Další sledování (kardiologické, endokrinologické, pneumonologické) je již u každého miminka kokrétně dáno, dle jeho problémů.
MUDr. Milena Dokoupilová
zdroj: www.nedoklubko.cz
Žádné komentáře:
Okomentovat