čtvrtek 1. ledna 2009

Kojení předčasně narozených dětí

Přestože Vaše děti přišly na svět i o pár měsíců dříve, mohou být kojeny. Je ale pravda, že ne úplně každé mamince se podaří své předčasně narozené miminko kojit. Ne každá maminka má pro těžší začátky v kojení dostatek rodinné podpory, která je velmi důležitá. Pokud je maminka na všechno i emočně sama, nemá smysl, aby se nechala trýznit pocitem, že jako nekojící maminka selhala. Stejně tak je velice důležité pečlivě zvážit všechny životní priority. Někdy je rehabilitace a zajištění zdravého vývoje předčasně narozeného miminka pro rodinu tak náročné, že na pozdní zahájení kojení mamince a rodině již nezbývají síly.

Začátek laktace – odstříkávání mateřského mléka

I když je kojení předčasně narozených dětí velmi prospěšné, každá maminka spolu s rodinou by si měla stanovit tyto priority:

  1. dobrá adaptace dítěte na „nový“ svět,
  2. zdravotní stav dítěte,
  3. rehabilitace dítěte,
  4. správná výživa dítěte,
  5. klid a pohoda především maminky, potažmo celé rodiny a z toho vyplývající nutnost najít únosnou míru zátěže pro maminku i rodinu.

Předčasně narozená miminka bývají téměř vždy po porodu od maminky oddělena a umístěna v inkubátoru a tak maminka mnohdy nemůže své miminko přiložit k prsu do půl hodiny po porodu. I přesto je maminka později schopna plně kojit. Prsy maminek, které porodí třeba již ve 26.týdnu těhotenství, jsou schopny produkce mléka. Složení tohoto mléka dokonce přesně odpovídá potřebám předčasně narozeného miminka. Pro maminku je důležité, aby v případě, že dítě nemůže sát přímo z jejího prsu, brzy po porodu začala mateřské mléko odstříkávat. Včasným, častým a hlavně správným odstříkáváním se podpoří a zvýší tvorba mateřského mléka.

Některé maminky mohou být v počátcích odstříkávání nejisté, neboť k odstříkávání mléka je třeba velké trpělivosti, trochu zručnosti a dostatek času. I když maminka ze svých prsů dostane jen pár kapek mléka, je důležité v odstříkávání stále a dle možností pravidelně pokračovat. Stejně důležitý je pro maminky odpočinek, spánek a klidná mysl.

Jak si při odstříkávání mateřského mléka pomoci

Obklady prsů

Je výborné prsy před odstříkáváním nahřát teplou sprchou. Pokud je pro maminku časté přecházení do sprch náročné, bohatě stačí přiložit na prsy vlhký, teplý obklad – třeba i buničitou vatu, nebo jakoukoliv alternativní náhradu – kapesník, žínku apod.

Masáže prsu

Jednou rukou podpíráme prs, prsty druhé ruky sevřenými do špetky prs krouživými pohyby od hrudi masírujeme, směrem k bradavce jako bychom chtěli na prsu udělat důlek. Prsy potom v předklonu vytřeseme a můžeme začít s odstříkáváním.

Správná technika odstříkávání

Palec a ukazovák ve tvaru písmene „C“ přiložte na rozhraní prsního hnědého dvorce a světlé kůže. Špičky prstů a bradavka by měly tvořit jednu linii. Takto položenými prsty přitiskněte prs ke hrudi a teprve potom stiskněte prsty dvorec k sobě.

Každá maminka si přijde na „svoji“ správnou polohu postavení prstů. Chce to opravdu čas a trpělivost. Není vhodné prsy mačkat celými dlaněmi a různě hmoždit. Nesprávnou manipulací s prsem byste si mohla i ublížit.

Pohodlí pro maminku

Je velmi důležité, aby maminka při odstříkávání mléka pohodlně seděla a měla na paměti, že celý proces bude trvat i déle něž 30 minut. Připravte si dostatek papírových kapesníčků. Než mléko začne stříkat, bude Vám různě stékat po hrudi.

Pár milimetrů Vašeho mléka v nádobce Vás v začátku asi moc nepovzbudí, ale nevzdávejte se. Předčasně narozený novorozenec ze začátku vypije také jen pár mililitrů. Řekněte si, že začínáte stejně pomalu jako vaše miminko a vaše miminko bojuje tak jako vy!

Odsávačky mateřského mléka

Maminkám předčasně narozených dětí velmi pomáhají elektrické odsávačky. Na některých odděleních v porodnici je dokonce sestřičky půjčují. Proto se zeptejte na možnosti ve vaší porodnici. I když je pořízení domácí elektrické odsávačky nákladné, přesto se vyplatí. Maminkám ušetří námahu, čas a v neposlední řadě „nervy“ ze smutku, že odstříkají málo mléka.

Nutriční a imunologická hodnota Vašeho mateřského mléka je pro předčasně narozené miminko nevyčíslitelná. Mnohým maminkám finančně pomůže s pořízením odsávačky rodina. Je to jedna z nejlepších investicí pro maminku předčasně narozeného miminka.

Miminko potřebuje trpělivost a dostatek času

Sání mléka z prsu je pro předčasně narozené miminko náročné. Miminko se musí naučit doširoka otevřít pusu a správně pracovat jazykem. Hlavně proto by se těmto dětem neměl podávat dokrm kojeneckou lahví, protože děti ve správném sání z prsu plete. Maminka i zdravotní sestřičky by měly být velmi trpělivé a dopřát mamince a miminku dostatek času. Stejně tak by se maminka měla naučit již v porodnici využívat různé polohy kojení – viz. obrázky a odstavec „Jak miminko vzbudit“

Jak miminko vzbudit

Miminko rozbalte, vezměte je na ruce a kývejte s ním dopředu a dozadu, dokud neotevře oči. Někdy pomůže dítě úplně rozbalit i z plenek, popřípadě mu obličej otřít žínkou.

Velmi důležitá je emoční podpora maminky a vědomí, že bojujeme za správnou věc.

Laskavými slovy dítě k pití povzbuzujte, když se mu daří, chvalte je. Nenechte se znervóznit, pokud dítě poplakává a nemůže se správně přisát. Není to trápení miminka. Mějte na paměti, že veškeré vaše úsilí slouží k dobré věci. Někdy jde o jakýsi „autoritativní boj“ mezi maminkou a miminkem. Pokud je sama maminka v této situaci nešťastná, těžko své dítě v hledání správné techniky kojení podpoří. Pro maminku je tedy velmi důležitá emoční podpora zdravotnického personálu, manžela a celé rodiny. Velmi negativní dopad na psychiku maminky mívá přístup lidí, kteří říkají, že maminka dítě trápí hlady a že mu má dát láhev.

Pozorování kojení a dokrmování

Maminka by měla pozorovat, jak efektivně dítě saje a polyká. Pokud je kojení nedostatečné, je nutno dítě dokrmit.

Jak poznáme, že je kojení dítěti stačí?

  • miminko má dostatek počůraných plenek a to 6 – 8 dostatečně nasáklých a těžkých.
  • miminko má 2 – 5 stoliček denně.

Jak poznáme, že dítěti kojení nestačí

  • miminko je podezřele spavé, nehlásí se o kojení.
  • chybí stoličky, miminko kaká méně než 1x denně
  • miminko nepřibývá ne váze.

Po poporodním váhovém úbytku, který může být max. 10% porodní hmotnosti musí „jít“ váha miminka nahoru. Jestliže hmotnost miminka „stojí“, nebo dokonce klesá, je nutno zahájit dokrmování.

Jak dokrmujeme?

Pokud možno vlastním odstříkaným mlékem a to vždy alternativním způsobem. Nejjednodušší se jeví dokrmování dítěte stříkačkou po prstě. Dítěti vložíme do úst prst, bříškem nahoru a druhou rukou stříkačkou přistřikujeme koutkem úst mléko. Je dobré miminko opřít o polštář. Velice pomůže, když dítě dokrmí tatínek. Maminka zatím mléko odstříkává a tatínek má alespoň důležitou funkci při nastartování kojení.

Předčasně narozené děti se kojí často

Některé děti se kojením rychle unaví, takže u prsu odpočívají a za nějakou chvíli opět začnou efektivně sát. Je velice důležité těmto dětem dopřát dostatek času, kojit je třeba i 45minut. Naopak jiné děti pijí velice krátce, ale o to potřebují pít častěji – i 15x denně. Maminky jsou někdy zbytečně frustrované, pokud jejich děti nedokáží spát více hodin. Není nic nenormálního, pokud se miminko hlásí o pití i po hodině. Některé děti se naopak musí ke kojení budit a povzbuzovat, spí-li často déle než pět hodin.

Pohodlná poloha pro maminku

Pro Vás, maminko, je opět velice důležitá pohodlná poloha při kojení. Představte si již nyní, kolik hodin ve dne i v noci kojením strávíte. Až si budete jistá správnou technikou kojení, využijte tuto dobu hlavně k relaxaci. Můžete u kojení sledovat televizi, nebo poslouchat hudbu. Připravte si k ruce pití a třeba i telefon, aby Vás nic nerušilo. Buďte klidná a nestresujte se tím, že dítě máte u prsu více jak půl hodiny. Některé maminky umí u kojení pospávat. Je dobré si miminko vypodložit polštáři, aby bylo zajištěno správné přiložení dítěte k prsu.

Doporučení maminkám po propuštění z porodnice

Možná se vám vše kolem kojení zdá složité, ale většinou se jedná o čtrnáct dní zvýšeného úsilí, které se ale více než stokrát vrátí jak mamince, tak dítěti a celé rodině. Je dobré se psychicky odhodlat a připravit na náročnější situaci, kdy budete své miminko kojit a krmit téměř neustále, a proto je nezbytné zajistit si doma pomoc. Můžete kontaktovat laktační poradkyni, která vás ve Vašem úsilí podpoří a poradí vám nejen se správnou technikou kojení a dokrmování, ale i s tím, jak si zorganizovat domácnost, abyste vše dobře zvládla.

Pro maminku je velice významný odpočinek

Je důležité, abyste zkoušela spát, kdykoliv usne vaše miminko a naučila se ignorovat nepořádek. Je nutné zdůraznit, že maminky, které již jedno starší dítě doma mají, jsou opravdu v nelehké situaci a někdy není v jejich silách vše zvládnout. Nemá cenu se případným neúspěchem v kojení trápit.

Polohy kojení nezralých dětí

Poloha tanečníka Fotbalová poloha

Místo klasického držení dítěte při kojení je velmi vhodná poloha tanečníka, jak vidíte na obrázku vlevo. Maminka jednou rukou podpírá dítěti pevně hlavičku a druhou podpírá a podává prs přesně do pusinky miminka.

Stejně jako boční fotbalové držení (obrázek vpravo). Tělíčko dítěte leží na polštáři a maminka se může více soustředit na správné přiložení dítěte a podání prsu.

(www.cenap.cz)

Žádné komentáře:

Okomentovat