úterý 20. prosince 2011

Na lidský hlas "odpovídají" i silně nedonošené děti


Drobná miminka, která přišla na svět předčasně a jsou v péči lékařů, reagují specifickými zvuky na hlas rodičů.

Podle vědců má tento poznatek význam pro pochopení pozdější schopnosti mluvit.


Nedonošené děti si osvojují mluvení později než ostatní děti. Zatím nebylo známo, zda první zvuky, se kterými se na světě setkají, mají na vývoj jazyka nějaký vliv. Poslední výzkumy ale napovídají, že tomu tak je.

Předčasně narozená miminka přijdou v nemocnicích do styku s naprosto jiným typem zvuků než v matčině děloze.

Podle dětské lékařky Melindy Caskeyové z nemocnice Women and Infants Hospital v Providence v americkém Rhode Islandu jsou tito novorozenci obklopeni samým pípáním a pískáním, ale šanci zaslechnout normální lidský hovor mají velmi malou.

"Je to do očí bijící, zvlášť když srovnáme, s jakými zvuky se setkávají za normálních okolností u matky, kde převládá její hlas," tvrdí Caskeyová.

Podle výzkumu jejího týmu reagují nedonošené děti na hlas - především rodičů - tím, že samy začnou vydávat zvuky, hlavně v podobě samohlásek.

Význam této reakce označované jako vokalizace ale nebyl dosud znám, a vědci se proto snažili zjistit, jaký vliv má jazyk na rozvoj mluvení.

"Požádali jsme sestry a rodiče, aby na děti mluvili více, než byli zvyklí," říká lékařka.

Studie se zúčastnilo 36 nedonošenců, kteří přišli na svět v průměru ve 27. týdnu. Normální těhotenství přitom trvá 40 týdnů.

Ukázalo se, že děti reagují hlasem už ve 32. týdnu. Při příchodu rodičů se intenzita vokalizace zvedne až na 129 procent proti průměru, kdy jsou jen v přítomnosti sester.

"U starších dětí a dospělých se nestane, aby sestry nevstoupily do pokoje a nepromluvily na ně. Stejně by se měly chovat u předčasně narozených dětí," upozorňuje Caskeyová.


http://web.volny.cz/

Žádné komentáře:

Okomentovat