Kojení


KOJENÍ PŘEDČASNĚ NAROZENÝCH DĚTÍ


Než začnete kojit

Pokud se dítě narodí předčasně, nemusí být schopno kojení ihned. Nedonošené děti jsou zpravidla zpočátku krmeny přes nasogastrickou sondu, zvláště pokud se narodí před 33. týdnem gestačního stáří. Mimika, dokud nedosáhnou 32.-33. gestačního stáří, ještě nemají vyvinutý sací a polykací reflex, které jsou potřebné pro kojení. Přiložit miminko k neodstříkanému prsu si můžeme dovolit po dosažení 33. týdne gestačního stáří, kdy dozrává koordinace mezi sáním, polykáním a dýcháním.
Existuje několik věcí které můžete udělat a pomoci tak vašemu dítěti se nejlépe připravit na kojení. Také vám hodně mohou pomoci laktační poradci a zdravotnický personál v nemocnicích, se kterými se můžete poradit v otázkách kojení vašeho miminka.
· Dotýkejte se hodně svého dítěte. Mnoho nemocnic podporuje klokánkování. Než své miminko budete moci klokánkovat, musí být dostatečně stabilní – musí buď dýchat samo nebo mít minimální ventilační podporu, musí být schopno udržet si fyziologickou srdeční frekvenci, saturaci a tělesnou teplotu, zatímco je chováno - klokánkováno. Klokánkování je typ péče – kůže na kůži – který pomáhá matce a dítěti vytvořit si vzájemné pouto a zároveň pomáhá v přípravě ke kojení a poskytuje i další zdravotní výhody pro nedonošené děti.
· Odstříkávání mateřského mléka: I když nebudete moci pravděpodobně hned vaše dítě kojit, můžete mu poskytovat své mateřské mléko, které budete odstříkávat a nosit svému dítěti. Odstříkávání je pro vás velmi důležité, protože vaše dítě ještě nemůže mateřské mléko sát a stimulovat tak vaše tělo k produkci mléka. Prvních několik týdnů po porodu je rozhodujících pro spouštění laktace. Jelikož se vaše dítě ještě není schopno přisát k prsu, budete muset stimulovat tvorbu mléka pravidelným odstříkáváním. Odstříkávat můžete buď ručně, což je někdy obtížnější a fyzicky náročnější, nebo pomocí odsávačky. Nemocnice vám může zpravidla zapůjčit nemocniční elektrickou dvojfázovou odsávačku, která je pro vaše potřeby nejvýhodnější (tento typ odsávačky napodobuje v první fázi stimulaci prsu dítětem a ve druhé fázi napodobuje sání dítěte pro zisk mléka – např. od firmy Medela Symphony), ale můžete si také zakoupit svou pro domácí použití (např. od firmy Medela – Swing, Freestyle – odsávání obou prsů současně).

Odstříkávání mateřského mléka rukou:

  • Špičku palce položte nad dvorec a špičku ukazováku pod dvorec tak, aby poloha prstů připomínala písmeno „C“ , prsty i bradavka musí být v jedné linii. Poté celý prs přitiskněte zbývajícími prsty a dlaní k hrudníku. Rytmicky stlačujte bradavku až začne odkapávat mléko. Prsty by se měly posunovat po obvodu dvorce, je dobré jejich polohu střídat. Prsty nesmějí bradavku vytahovat nahoru, je třeba, aby stále ležely na kůži.
  • Masáž a komprese ( stisk) prsu v průběhu odstříkávání zvyšuje množství mléka, zlepší tok mléka a zvýší obsah tuku v mléce
  • Odstříkávání v blízkosti dítěte, případně s dítětem na těle má lepší výsledek, protože vede k větší produkci oxytocinu, vzniká pocit smysluplnosti a pozitivní vazba
Uchovejte vše, co odsajete, nezáleží na množství!!! Při prvním odsávání můžete odsát pouze velmi malé množství nažloutlé tekutiny. Může se to zdát jako velmi malé množství, a můžete se ptát, zda stojí za to, jej vůbec uchovávat. Určitě ano. Jedná se o mlezivo, které je velmi důležité pro vaše miminko, protože je velmi bohaté na sacharidy, bílkoviny a ochranné látky. Během prvních krmení vaše dítě nebude potřebovat mnoho mléka, takže každá kapka mleziva je potřebná a důležitá.

Odsávejte pravidelně


Protože je vaše nedonošené miminko tak malé, může se vám zdát, že není těžké uspokojit jeho potřeby odstříkaný mlékem. Díky tomu můžete být v pokušení neodsávat mléko tak často. Je třeba odsávat mléko každé 3-4 hodiny, i když odsáváte více mléka než potřebuje vaše dítě. Vždy můžete mléko, které je nadbytečné, zmrazit a uchovat na pozdější dobu. Odsávejte tedy zhruba každé 3 hodiny, zpočátku po dobu 10-15 minut. O několik dní později po nalití prsů by jste měla odsávat tak dlouho, dokud mléko teče a pak ještě 1-2 minuty, protože pokud by se přestalo odsávat po 10-15 minutách, mléko by pak obsahovalo i méně tuku. Nemělo by se odsávat déle než 30 minut. V noci můžete mít intervaly trochu delší, ale ne delší než 5 hodin. V ideálním případě by mělo odsávání napodobit harmonogram kojení dítěte, takže jakmile bude dítě kojeno z prsu, vaše tělo již je připraveno sladit se s potřebami dítěte. Je důležité odsávat mléko často, protože je pak tělo stimulováno k další produkci mléka. Nedonošené děti mohou sát slaběji a nemusí sát tak efektivně jako donošené děti. Odsávání vám pomůže vytvořit „zásoby mléka“ na pozdější dobu.

Pijte hodě vody


Vypijte velkou sklenici vody asi hodinu před plánovaným odsáváním. Můžete si sklenici vody také nechat v blízkosti během odsávání, protože odsávání způsobuje, že můžete dostat žízeň a budete potřebovat doplnit tekutiny. Dostatek tekutin je jeden z nejdůležitějších kroků jak podpořit laktaci, během dne by jste měla vypít 2-3 litry tekutin, je vhodné pít neperlivé vody, čaje a vyvarovat by jste se naopak měla silně koncentrovaných džusů, popř. je ředit vodou.

 

Masáž prsou před odsáváním


Masírujte svá prsa před odsáváním, pomůže vám to tak odsát více mléka. Také zkuste masírovat svá prsa, když jste na chvíli přerušily odsávání z důvodu pocitu, že už nemáte žádné mléko. Přerušení odsávání, masáž prsou a další odsávání způsobí to, že odsajete více mléka pro vaše dítě.

Uchování odstříkaného mateřského mléka

Mléko je nutné uchovávat ve sterilních (vyvařených) lahvičkách s kvalitním uzávěrem.
· Čerstvě odstříkané mateřské mléko je použitelné při pokojové teplotě asi 2 hodiny.
· Mléko v chladničce v chladničce do 4 C je použitelné 24 hodin.
· Mražené odstříkané mléko v mrazničce o teplotě -18 C (čtyři hvězdičky) je použitelné 3 měsíce, po rozmrazení se dá skladovat v ledničce maximálně 24 hodin, nesmí se znovu zamrazit. Rozmrazujte při pokojové teplotě nebo ve vodní lázni, nikdy ne v mikrovlné troubě! Mléko, které již bylo jednou ohřáté nepoužíváme. Při zmrazování nesmí být nádobka plná, aby nepraskla. Pokud odstříkáváte mléko v malém množství, můžete čerstvé mléko po vychlazení přilít k tomu již zmrazenému.
· Pokud maminka odstříkává doma a mléko vozí, je nutné uchovat jej v lahvičce s označeným datem (popř. hodinou) odstříkání a jménem miminka.
· Pro velmi nedonošená miminka je lépe oddělit mléko zadní s vyšším obsahem tuku.
· Do nemocnice se mléko vozí v chladícím boxu, nemělo by rozmrznout.

 

Kojení nedonošeného miminka

Jakmile bude vaše dítě dostatečně silné, můžete začít s kojením. Můžete jej začít přikládat k prsům, které může zpočátku jen olizovat, později bude chvilku zkoušet sát, než začne polykat větší množství mléka. Dítě velmi nízké porodní hmotnosti (do 30. týdne gestačího stáří), pokud je stabilizováno, má být přiloženo k prsu po odstříkání. Jedná se o tzv. nonnutritivní sání, což je sání bez polykání, kdy dítě nezískává mléko. Jde o slabé, chvějivé, nekoordinované sání s rychlou frekvencí, které miminko uklidňuje. Koordinace sání, polykání a dýchání je přítomna od 33. týdne těhotenství. Od 35.týdne textačního stáří je často schopno plného kojení. Je důležité se ale řídit individuálními schopnostmi vašeho dítěte. Netrapte se tím, když to zpočátku vašemu dítěti moc nepůjde!
Nedonošené děti potřebují ke kojení více času než donošené děti, jsou velmi často spavé a někdy bývá velmi těžké je probudit. Krmení může trvat 40 minut až hodinu. Jestliže dítě odmítá sát nebo usíná, přerušte kojení a zkuste to později. Vaše dítě nemusí sát dostatečně, aby vyprázdnilo vaše prsa – proto je dobré odsát ještě po kojení vaše prsa, aby jste se ujistily, že v nich již žádné mléko nezbývá. Nedonošená miminka mohou sát během kojení pouze z jednoho prsu. Je to zcela běžné a není to nic, čím by jste se měly znepokojovat. Potom je dobré odsát mléko z prsu, ze kterého dítě nepilo.
Kojení předčasně narozených dětí vyžaduje velkou dávku trpělivosti. Někdy se Vám může zdát, že neděláte nic jiného, než odstříkáváte mléko. Kojení se nemusí zpočátku vůbec dařit, nepodléhejte proto panice a v případě jakýchkoliv problémů neváhejte kontaktovat svou laktační poradkyni, která vám pomůže s kojením vaše miminka. Své problémy také můžete svěřit na diskuzním fóru Nedoklubka, kde vám mohou poradit jak odborníci na péči o nedonošené děti, tak i samy maminky, které si podobnými problémy také prošly. Věnujte dostatek času také odpočinku a spánku, nebojte se požádat o pomoc i své blízké (domácnost, vaření, psychická podpora) i odborníky (jak už zmiňovaný laktační poradce, tak i pomoc psychologa). Nesnažte se být dokonalou matkou, která musí vše 100% zvládnout, vždy když se nebude dařit, mějte na paměti, že jste to právě vy a vaše psychická pohoda, které jsou pro vaše miminko to nejdůležitější a to, co potřebuje ze všeho nejvíce.

Autor: Lucie Přikrylová
Žádné komentáře:

Okomentovat