pondělí 12. září 2011

Pojišťovny nově uhradí čtyři pokusy párům, které se marně snaží o dítě
Páry, které mají problémy s tím, aby žena otěhotněla přirozenou cestou, by měly zpozornět. Chystá se změna pravidel pro asistovanou reprodukci. Zdravotní pojišťovny budou plně hradit čtyři pokusy o umělé oplodnění, o jeden více než dosud. Navrženou změnu by už příští týden mohla potvrdit Sněmovna při schvalování zdravotní reformy."Změna bude spočívat v tom, že při prvním a při případném druhém pokusu dostane žena jen jedno embryo. Celkově budou pojišťovny plně hradit čtyři pokusy místo tří," popsal změnu, která se chystá, poslanec TOP 09 Aleš Roztočil.
Jeho návrh získal podporu zdravotního výboru dolní komory parlamentu, a protože vládní koalice disponuje potřebnou většinou hlasů, je vysoce pravděpodobně, že změnu pravidel Sněmovna v rámci zdravotní reformy podpoří.

"Navržená změna je rozumná. A to kvůli riziku dvojčetných či vícečetných těhotenství při zavádění většího množství embryí," řekl iDNES.cz Radomír Thaler, ředitel Centra asistované reprodukce v Českých Budějovicích. Dosud totiž ženy mohly při každém pokusu o umělé oplodnění dostávat více
embryí.
Chystanou změnu považuje za správnou také Tonko Mardešič, vedoucí lékař pražského sanatoria Pronatal, které s asistovanou reprodukcí párům pomáhá.
"O návrhu vím, byl konzultován s odbornou veřejností, takže tentokrát nestřílí poslanci vedle. Pokud se při prvním a druhém pokusu bude přenášet jedno embryo, má to význam kvůli omezení dvojčetných těhotenství, která končívají předčasným porodem," vysvětluje Mardešič.
Přibývá párů, které mají problém mít dítě
To představuje pro novorozence zdravotní komplikace a pro medicínu vyšší náklady. Právě tím, že se toto riziko omezí a zároveň se ušetří, budou moci zdravotní pojišťovny plně hradit čtyři cykly, kdy se páry touto cestou snaží mít dítě.
Problémy s tím, že nemohou mít přirozenou cestou děti, řeší v současnosti deset až patnáct procent párů, ale jak Mardešič upozornil, jejich počet roste. "Je to jednak proto, že ženy těhotenství odkládají, ale i proto, že se snižuje plodnost pánů," upozorňuje vedoucí lékař sanatoria Pronatal.

Josef Kopecký iDNES.cz


Žádné komentáře:

Okomentovat