pátek 9. dubna 2010

Bojujeme za předčasně narozené dětiRočně se narodí asi 8000 dětí předčasně, jejich počet rostePraha 8. dubna (ČTK) - V Česku se ročně narodí asi 8000 dětí předčasně. Počty dříve narozených však stoupají. Současný systém vybudovaný v 90. letech se o ně nestačí starat a hrozí, že kvalita péče bude klesat, řekl dnes novinářům předseda České neonatologické společnosti profesor Richard Plavka. Za posledních osm let podle statistik vzrost počet novorozenců s nízkou porodní hmotností v ČR o 64 procent.

V ČR je nyní 12 specializovaných center poporodní péče. "Systém péče je nesmírně efektivní," uvedl Plavka. Podle něj však chybí zhruba sto lůžek specializované péče, což představuje náklad 150 milionů pouze za technické vybavení jako třeba inkubátory. Chybí ale také finance pro kvalitní personál, nynější je nesmírně přetěžovaný, upozornil.

Zatímco v roce 2008 se narodilo 8638 dětí s nízkou porodní hmotností (pod 2,5 kilogramu), v roce 2000 to bylo 5277 dětí. Hospitalizace novorozenců s velmi nízkou porodní hmotností (pod 1,5 kilogramu) trvá několik měsíců. Paušální platby nezohlednily nárůst péče, přitom v přepočtu stál objem poskytnuté péče 738 milionů navíc, vyčíslil Plavka.
ČR má jeden z nejlepších systémů péče o předčasně narozené děti na světě, měřeno například novorozeneckou úmrtností, řekl poslanec Evropského parlamentu Milan Cabrnoch, jenž pracoval jako dětský lékař a devět let se zabýval vývojem novorozenců.

Novorozenecká úmrtnost se v devadesátých letech významně snížila v celé Evropě, v Česku dokonce několikanásobně. Úmrtnost novorozenců je několikanásobně nižší, když se miminko narodí ve specializovaném centru. Podle odborníků je však nutné zlepšit i následnou péči o nedonošené děti.

Zejména děti s velmi nízkou porodní hmotností (pod 1,5 kilogramu) a s extrémně nízkou porodní hmotností (pod kilogram) mohou mít poruchy motoriky, chování nebo problémy s řečí. Bývají hyperaktivní či mají problémy v emočním a sociálním vývoji, zaostávají třeba ve škole, řekla psycholožka Daniela Sobotková.

Rodiče nedonošených dětí prožívají stres a strach o zdraví dítěte. Poté mívají zvýšené výdaje třeba za dojíždění na rehabilitace. Důležitá je proto i finanční podpora rodičů, míní Lenka Novotná z občanského sdružení Nedoklubko podporujícího rodiče dříve narozených dětí.

Počty předčasně narozených dětí v ČR v roce 2008
(celkem se narodilo 117 757 dětí)

hmotnost počet dětí
méně než 2,5 kilogramu

8643

1 až 1,5 kilogramu

857

pod 1 kilogram

471


Zdroj: Česká neonatologická společnost5 komentářů:

 1. ¨Musím jen říct,že uznávám péči o tyto děti každý si to díítě určitě moc přeje a když se to stane tak je to strašný,ale vtomto případě jdou peníze stranou!!!vím co je mít strach o dítě mně se syn narodil ve 37+2tt do tohoto týdnu se ho podařilo udržet byla jsem na kapačkách od 32tt.Syn se mi naridil mrtvý nedýchal ale nahodili mi ho a už mu bude skoro 8 měsíců zachránily mi ho ve FT nemocnici Krč,Je to nejkrásnější miminko na světě je straně hodny je to můj poklad!!Zachranujte tyto děti moc děkuji že to je vůbec možný těmto dětičkám pomoc!!!!

  OdpovědětVymazat
 2. CHci ještě dodat neni tzo žádná sranda mít takové dítě doma je to opravdu jen o strachu a velké lásce každý týden jezdíme po rehabilitacích cvičíme Vojtovu metodu syn u toho pláče,ale když vidíte pokrok tak je to krásný,když byl na JIP řekli mi,že se nikdy nepostaví a bude jen ležící dneska díky bohu začíná sedět pořád chce stát říká Táta to řekl jako první v den jeho ukončeného 7 měsíce a dneska řekl Bába.Nebýt této péče neměla bych ho tady!Když se narodil vážil 2610 gramů a měřil 47cm spadl mi na 2300gramů.Po cvičení zaznamenáváme velké pokroky můj syn bude v pořádku jen díky péčí a rehabilitacim a taky mé péče dost to závysí na matce musím s ním cvičit až 5 za den,je to dost naročné i pro mně,ale stojí to za to tu energii kterou u tohu vydame se mi vrací jeho usměvy:-)

  OdpovědětVymazat
 3. Dobry den,mam dceru narozenou v 27 tydnu a nyni cekam druhou a od 22.tydnu nas udrzuji.Na prvni dceru jsem cekala 4 roky nez se podarilo,kdyz si predstavim ze kvuli nedostatku penez by mela zemrit je mi hrozne,v tomto pripade prece musi penize stranou!!Nyni jsem v 25.tydnu a kazdym dnem mi hrozi porod,jsme preci lide a nemuzeme stavet finance nad zivot ditete!!Proboha tohle reken kazda matka i ta ktera me dite radne donosene!!!Je to financne narocne to ano,ale ten malinky uzlicek prece nemuze zato ze ve zdravotnictvi je nedostatek financi!!Eva

  OdpovědětVymazat
 4. Milí rodiče,
  jsem studentkou Ostravské univerzity v Ostravě v oboru Komunitní péče v porodní asistenci a obracím se na Vás se žádostí o vyplnění dotazníku k mé diplomové práci. Práce nese název Kvalita života rodin s předčasně narozeným dítětem a pro vyplnění dotazníku sháním rodiče, jejichž předčasně narozenému dítěti je nyní mezi 3 a 18ti lety. Pokud se mezi Vámi najde někdo, kdo by byl ochoten mi pomoci, prosím, kontaktujte mě e-mailem, dotazník Vám zašlu. Moje adresa: ajka.vavrova@seznam.cz
  Velmi děkuji za ochotu. Bc. Aneta Vavrová

  OdpovědětVymazat
 5. Dobrý den,
  jsem studentkou Pardubické univerzity obor porodní asistentka. Ráda bych Vás požádala o vyplnění mého dotazníku na téma psychosociální problematika rodin s extrémně nedonošeným dítětem. Respondenti mohou být rodiče i prarodiče miminka s porodní váhou pod 1000g. Moc prosím o vyplnění. Dotazník naleznete na níže uvedené adrese, nebo stránkách Nedoklubka. Děkuji Michaela Soukenková

  http://nedoklubko.cz/rubrika/odborne-clanky/

  OdpovědětVymazat