Lékaři v Motole mají k dispozici nejmodernější zobrazovací aparát v zemi, který u nedonošených dětí pomůže dříve odhalit nemocnou sítnici. Ta je přitom nejčastější příčinou slepoty. V Česku se ročně narodí přibližně 400 dětí s porodní hmotností pod 1 000 gramů. Operaci potřebuje třetina z nich.
Ze všech nevidomých a slabozrakých dětí se přes dvě třetiny narodily předčasně. Nový přístroj ale umožňuje spolehlivě odhalit závažné formy nemoci oka už krátce po narození. "Umožní včas detekovat detailní změny, které lékař nemůže při tom vlastním objektivním vyšetření tak dobře posoudit," uvedl primář Oční kliniky dětí a dospělých FN Motol Milan Odehnal.
Při nemoci sítnice se v oku objevují nekvalitní cévy, které ho podle dětské oftalmoložky Pavly Brychcínové ohrožují krvácením nebo pozdějším rozvojem jizevnatých změn. Lékaři tak děti bedlivě sledují minimálně do osmnácti let. Nový přístroj proto obsahuje i vnitřní paměť, která u pacientů uchovává všechny oční snímky a dokáže tak zlepšit i následnou léčbu.
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/163010-novy-pristroj-pomaha-odhalit-vady-sitnice-u-nedonosenych-deti/
Žádné komentáře:
Okomentovat